fbpx

Kazımdirik Mah. 364/1 Sok. No: 16/A Bornova İzmir
0850 346 58 18
info@hedefteknolojibilisim.com

Ana SayfaEgr İptali – Egzoz Gazı Geri Dönüşümü İptali

WhatsApp Image 2020 12 16 at 18.13.25

Egr İptal işlemleriniz için Forum Bornova Karşısı 2. Sanayi Girişinde Hizmetinizdeyiz

0532 322 51 90

EGR iptali anlatmadan EGR nedir konusuna değinelim.
EGR açılım olarak Exhaust Gas Recirculation – Egzoz Gazı Geri Dönüşümü anlamına gelir. Kara taşıtlarında yer alan elektropnomatik bir valftir. Motor içerisinde ki bu valf, egzoz gazının devir daim işlemlerinde aktif rol alır. Aracın performansına göre zamanla kirlenme, paslanma ve yıpranmalardan dolayı zarar veren EGR aracın arızalanmasına da sebep olur.

egr iptaliEGR Nasıl Çalışır?
Silindir yanma odasına gönderilen oksijen ve yakıt çok yüksek derecelerde yanar, bu kadar yüksek derecelerde NOx gazı oluşabilir. Buda emisyon artmasına yol açar. Motor Beyni motorun yüklenme durumu, sensör değerleri gibi verileri yorumlayarak sık sık EGR valfini belli aralıklarda açar ve kapatır. EGR valfi açık olduğu zaman egzoz manifoltundan çıkan gazın bir kısmı EGR yardımıyla yanma odasına geri gönderilir. Bu sayede içerideki oksijen oranı düşürülerek yanma sıcaklığını önemli bir oranda azaltır. Düşük yanma sıcaklığında NOx gazları eskisi kadar fazla oluşamaz ve böylelikle emisyon düşürülmüş olur. Motora tam yüklenildiği zaman ise araçtan performans istenildiği için EGR valfi motor beyni tarafından kapatılır ve yanma odasına egzoz gazı göndermeyi keser. Bu sayede tamamen oksijen dolan yanma odası daha fazla güç üretir. EGR valfi içinden geçen egzoz gazları yüzünden kirlenip içinde tıkanıklık oluşabilir. EGR arızalanmalarına neden olan kurum, zaman, pas gibi etkenler açısından EGR sistemi düzenli olarak temizlenmelidir. Bir EGR sisteminin temizlenme zamanının geldiğini; egzoz borusundan koyu siyah duman çıkıyor, motor tekliyor ya da çalışmıyor, motor ısısı artıyor, sürekliliği halinde motorda hasar, yakıt tüketimi hızla artıyor, gaz pedalından kaynaklı tekleme oluyor ise belirtiler temizlenme zamanının geldiğinin habercisidir.

EGR İptali Nedir?
EGR iptali ise tıkanık valfin temizlikten sonra bile eski randıman vermeyince ya da arızalanan valfin değişimi için istenen yüksek fiyata alternatif olarak yaptırılır. Bu iki sebep dışında aracından her zaman tam performans isteyen kullanıcılarda EGR iptali yaptırabilir, EGR valfi sürekli kapalı olacağı için her zaman motorlarından tam performans alacaklardır.

EGR İptali Nasıl Yapılır?
EGR iptali işlemi Hedef Teknoloji Bilişim tarafından yazılım yoluyla yapılmaktadır. Aracınızda EGR arızası varsa ya da aracınızdan tam performans almak isterseniz EGR valfini İzmir Bornova’da ki yerimizde yaptırabilirsiniz. EGR iptali için öncelikle işleme alınacak aracın motor beyninin (motor ECU) yazılımı özel cihazlar ile (Dimsport vb.) okuma işlemi yapılır. Okuma işleminden sonra aracınızın dosyası sizin istekleriniz doğrultusunda MetaECU bölümüne gönderilir. MetaECU kısmında ise mühendislerimiz aracınızın orijinal dosyasını sizin isteklerinize göre (bu durum için EGR iptali) düzenlerler. Düzenlenen dosya yine özel cihazlar yardımıyla aracınızın motor beynine geri yazdırılır. Bu sayede EGR iptali gerçeklemiş olur. EGR arızası, EGR valfi arızası gibi EGR ile alakalı arızalarda silinmiş olur.

 

Sorularınız için buradayız!
Call Now Button